Arkiva e lajmeve
                   

SOFIA BUJANOCASJA E RE KA SHKËLQYER NË PREMIERËN E TEATRIT TË VRAJËS

30. qershor 2022.

Bujanoc - Beograd - Sofija Arsiq, aktorja e re nga Bujanoci, fitoi audiencën dhe vlerësimet pozitive për rolin e vajzës shtatëvjeçare zHelja në shfaqjen "Zogu i Zi", e cila u shfaq premierë në skenën e mbrëmjes në teatrin e Vranjës. Bora Stankoviq”.

E barabartë me ansamblin e aktrimit të teatrit të Vrajës dhe aktorët e rinj nga Beogradi, Sofia dhjetë vjeçare tregoi një nga talentet e saj dhe siç tha, nuk do ta harrojë kurrë mbështetjen dhe këshillat që mori nga kolegët e saj më të vjetër gjatë punës për shfaqjen.

“Në fillim isha nervoz, por më vonë u relaksova dhe gjithçka shkoi mirë. Unë e luaj rolin Zhela, një vajzë shtatëvjeçare që është kujtimi i Zhelës së madhe që është 12 vjeç dhe që është në depresion sepse i vdiq babai. Ajo kujton sa mirë ishte me të atin dhe sa e lumtur ishte kur kalonte kohë me të”, thotë Sofia.

Brilante, e talentuar, me vetëbesim – këto janë vetëm disa nga fjalët lavdëruese që i drejtohen kësaj aktoreje dhjetëvjeçare që nuk është e panjohur për skenën.

“Sofjen e njohim prej disa vitesh si konkurrente në vendin e recituesit dhe është një fëmijë i talentuar. Duke qenë se regjisori në ato vite kërkonte një fëmijë për Zhelën e vogël, zgjedhja ra mbi Sofjen, si një fëmijë që ne dimë të interesohet për teatrin. Ajo është një talent i gjithanshëm që e meriton të jetë aty”, tha Bojan Jovanoviq, drejtori artistik i teatrit.

Hapat e parë të aktrimit Sofia i bëri në shfaqjen "Tre motrat", bazuar në romanin e Anton Pavlovich Çehov.

Ajo fitoi çmime të shumta në garat e baletit në Vjenë, Timishoarë dhe Shkup, ndërsa tani nuk e fsheh kënaqësinë që pati mundësinë të bëjë sërish prova në skenë.

“Dua të bëhem aktore, e ëndërroj dhe nëse nuk ia dal mbanë në atë profesion, atëherë do të doja të merresha ose të këndoj solo ose të luaja në piano”, tregon Sofia.

Shfaqja "Zogu i Zi" bazohet në romanin me të njëjtin emër, shumëçmuar të dramaturges Aleksandra Jovanoviq nga Vraja, me regji të Marija Mlladenoviq, për të cilën kjo është një shfaqje diplomimi.

“Duke refuzuar të pranojë vdekjen e babait të saj, Zhelja gjithnjë e më shumë ikën në varreza ku takon një djalë të vdekur që i zbulon asaj një botë krejt të re. Por, sa më gjatë që Želja kalon në të, aq më shumë largohet nga realiteti”, është përmbledhja e përmbajtjes së shfaqjes në të cilën luan Sofia.

Me këtë premierë, Teatri i Vrajës përmbylli edhe sezonin e sivjetshëm teatror, ​​dhe shfaqja “Zogu i Zi” nga shtatori do të jetë sërish në repertorin e teatrit të Vrajës.

Burimi: Bujanovaçke, Trupi Koordinues