Hyrja /
Arkiva e lajmeve
                   
31. dhjetor 2021.

DELEGACIONI I SHQIPTARËVE TEK SHEFI I MISIONIT TË OSBES-Ë NË SËRBI

Bujanoc - Beograd - Delegacion i shqiptarëve nga Bujanoci dhe Presheva dhe shefi i misionit të OSBE-së në Serbi Jan Bratu kanë biseduar në Beograd për pozitën dhe problemet e këtij komuniteti në jug të Serbisë.

31. dhjetor 2021.

NAGIP ARIFI PAS MIRATIMIT TË BUXHETIT PËR VITIN 2022

Bujanoc - Beograd - Arifi, në një përurim për Vitin e Ri në profilin e tij në fejsbuk , ka theksuar se për dallim nga vitet e kaluara, buxheti është i fokusuar në rininë, arsimin dhe zhvillimin ekonomik, sepse jemi në një kohë kur siç thotë ai emigracioni i të rinjve po merr vrull.

31. dhjetor 2021.

NXËNËSIT E SHKOLLËS”SVETI SAVA” E ZBUKURUAN SHKOLLEN PËR FESTA

Bujanoc - Beograd - Filloi kur nxënësit e një klase të gjimnazit "Sveti Sava" në Bujanoc, para se të niseshin për pushime dimërore, vetë mblodhën para dhe e dekoruan klasën. Klasat e tjera ndoqën shembullin e tyre, dhe më pas ata animuan mësuesit dhe stafin tjetër të shkollës dhe dolën me idenë për të dekoruar hollin kryesore të shkollës.

29. dhjetor 2021.

LETËR QYTETARËVE - 29.12.2021.

Të nderuar qytetarë të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, Me ne është edhe një vit i vështirë pandemik. Për ne në Trupin Koordinues është edhe më e vështirë sepse na ka lënë kryetari ynë, profesori dr. Zoran Stanković. Profesor Stanković ishte mishërimi i mirësisë dhe parimit. Gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar dhe zgjidhur problemet e qytetarëve të Preshevës, Bujanocit, Medvegjës.

23. dhjetor 2021.

THIRRJE PUBLIKE PËR LUGINËN E PÇINJËS MË 12 JANAR NË BUJANOC

Bujanoc - Beograd - Në Bujanoc më 12.01.2022 organizohet thirrje publike për njohuri publike – draft rregullor për shpalljen dhe studimin e mbrojtjes së peizazhit me cilësi të jashtëzakonshme të Luginës së Pçinjës.

23. dhjetor 2021.

FËMIJËVE ME NEVOJA TË VEÇANTA NGA 11.000 DINARË NGA KOMUNA E BUJANOCIT

Bujanoc - Beograd - Komuna e Bujanocit këtë vit ka ofruar ndihmë të njëhershme prej 11 mijë dinarë për fëmijët me nevoja të veçanta, ka thënë shefi i Departamentit për Shërbime Publike, Fejzi Beqiri.

22. dhjetor 2021.

DHURATAT E FESTAVE TË FUNDVITIT I GËZUAN EDHE FËMIJËT E MEDVEGJËS

Medvegjë – Beograd Ipeshkvi i Nishit Arsenije, në shoqërinë e Rrethit të Motrave Serbe, vizitoi komunën e Medvegjës. Me këtë rast, nxënësve të shkollës fillore “Gornja Jabllanica”, si dhe nxënësve të shkollave me nevoja të veçanta, në prag të Krishtlindjeve iu ndanë dhuratat festash me ëmbëlsira, të cilat zgjuan buzëqeshjen e fëmijëve.

22. dhjetor 2021.

PËR TRANSPORTIN E NXENESVE ËSHTË PAGUARA MË SHUMË SE 4 MILION

Bujanoc - Beograd - Në emër të shpenzimeve të udhëtimit, për 529 nxënës të shkollave të mesme nga komuna e Bujanocit, vetëqeverisja lokale ka paguar 2,1 milionë dinarë.

22. dhjetor 2021.

SHKOLLA KLINIKE MERRË TOPA, GOLA DHE KOSHA NGA MINISTRIA

Bujanoc - Beograd - Ministria e Rinisë dhe Sportit dhuroi topa, gola dhe rrathë basketbolli për shkollën fillore Bora Stankoviq në fshatin Klenikë.

21. dhjetor 2021.

BEHLULI NGA TIRANA: BALLKANI HAPUR NJË SHANS E MADHE PËR RAJONIN TONË

Bujanoc - Beograd - Në mesin e pjesëmarrësve në samitin Ballkani i hapur, i cili po mbahet në Tiranë, është edhe Nexhat Behluli nga Bujanoci, i ftuar si mysafir i kabinetit të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

  Следећа страна»

 

 

homescontents