Архива вести
                   

МИЛИСАВЉЕВИЋ: ДРЖАВА АДЕКВАТНО ОДГОВОРИЛА У ПРИХВАТУ МИГРАНАТА

13. јули 2015.

Прешево  - Посланик  Душан Милисављевић изјавио је да је Србија адекватно одговорила у случају ванредне ситуације и великог прилива миграната обезбедивши им врло пристојан прихват у Прешеву.

Милисављевић је са колегиницом Аидом Ћоровић посетио Прихватни центар у Прешеву желећи да лично види како је држава реаговала у ситуацији када велики прилив миграната  тражи спас бежећи из ратом захваћених подручја.

„Желим да похвалим рад жандармерије, припаднике полиције који су претежно из Ниша и стационирани су у Прихватном центру, здравствене раднике Војне болнице из Ниша и других који су агажовани у овом послу“, казао је Милисављевић.

Он је рекао да Жандармерија проверава мигранте да ли можда носе оружје, затим их полиција региструје и онда они одлазе на здрваствене прегледе.

„Указује им се прва помоћ, то су углавном повреде од дугог ходања, главобоље, колапси, проширене вене“, рекао је Милисављевић, који је лекар по струци и професор на Медицинском факултету у Нишу.

Милисављевић каже да би можда требало Центар опремити компјутером , као и обезбедити још неки пријемни пункт за евидентирање пристиглих, како се не би стварала непотребна гужва.

Према његовим речима, у Центру азиланти добијају пакете Црвеног крста, ту је и УНХЦР, добијају потребне папире и могу да наставе пут.

Милисављевић је указао да је здравствено збрињавање важно, јер они могу бити носиоци потенцијалног ризика за себе и друге, у земљама кроз које пролазе и зато терен на којем мигранти бораве треба да буде хигијенски третиран. Он претпоставља да епидемиолози имају то у виду.

Милисављевић је рекао да се очекује и даље прилив миграната и оних који траже азил и да то мора да буде задатак свих.   

Милисављевић је такође ракао да је у Прешеву посетио болницу и породилиште које треба ускоро да почне да ради, које је завршено и опремљено најсавременијом опремом.
У два наврата на конкурс се није јавио ниједан гинеколог, а на специјализацији су тренутно две Албанке и једна Српкиња. До завршетка њихове специјализације породилиште ће радити уз помоћ Министарства здравља и локалне самоуправе, па ће жене са тог подручја моћи да се порађају у Прешеву, а не у Врању, напоменуо је Милисављевић.

Извор: Танјуг и Координационо тело