Arkiva e lajmeve
                   

SUKSES HISTORIK- LUGINA NGA PRESHEVA NË ZONË JUG

31. maj 2022.

Preshevë - Beograd - Klubi futbollistik Lugina nga Presheva është kampion i Ligës së Qarkut të Pçinjës dhe sezonin e ardhshëm do të luajë në Zonën Jug.

Skuadra e Preshevës siguroi një renditje më të lartë në xhiron e fundit të luajtur të dielën, me fitoren bindëse ndaj Radnicki 2021 nga Vranja (7:0), duke lënë pas Mineralac nga Vranjska Banja për shkak të dallimeve më të mirë në gola.

Nga sezoni i ardhshëm në Zonën e Jugut do të luajnë dy klube që bashkojnë shqiptarët, duke pasur parasysh se  që nga viti i kaluar është anëtar i ligësdhe FC Tërnovci nga Tërnoci i Madh komuna e Bujanocit.

Rivalët e mëdhenj nga Tërnoci i Madh ishin ndër të parët që uruan vendosjen në një rang më të lartë me mesazhin “shihemi në derbin e shqiponjave”.

Edhe kryetari i komunës, Shqiprim Arifi, ka uruar klubin nga Presheva për suksesin historik, duke falënderuar lojtarët që i kanë bërë krenarë Preshevarët.

BSK nga Bujanoci e përfundoi sezonin në vendin e tretë me 37 pikë, 10 më pak se kampionët.

Burimi:Bujanovacke dhe Trupi koordinues