Arkiva e lajmeve

MASHA MEDALJE TË BRONZTË NË GARËN E PATINAVE NË SLLOVENI

15. gusht 2019.

Bujanoc, Slloveni - Masha Joviq, me prejardhje nga Bujanoci, përfundoi e treta në Kampionatin e Patinave në Buzenicë të Sllovenisë, duke përfunduar kështu suksesin e Klubit të Skive “Besna Koliba” në këtë garë.

Në garën e 70 garuesve, anëtarët e Klubit të Skive "Besna Koliba" nga Vraja fituan 11 medalje dhe 4 kupa në kampionatin e patinave në Buzenicë. Përveç çmimeve individuale, ekipi nga Vraja ishte edhe më i suksesshmi në garën e kolektivit.

Klubi nga Vraja u përfaqësua nga 18 konkurrentë, dhe përveç patinatorëve nga Serbia, morën pjesë gjithashtu nga Sllovenia, Italia, Gjermania dhe Polonia.

Kupat e "Grofnice Pohorja" në një kombinim të skive të krosit dhe sllallomit në patina, deri vitin e ardhshëm do të mbajnë Dunja Arsiq, Petra Lubisavleviq, Stefana Stojanoviq dhe Emilija Arsiq.

Medalje ari në Vrajë sollën edhe nga Dunja Arsiq, Petra Lubisavleviq, Stefana Stojanoviq, Emilija Arsiq dhe Mia Dedinac.

Nënkampionë të Kampionatit të Hapur të Sllovenisë janë Vera Iliq, Luka Mitroviq, Anastasija Stojanoviq dhe Kaja Sretiq. Vendi i tretë i takoi Dunja Stojiljkoviqit dhe Masha Joviqit.

Falë vendosjeve të konkurrentëve të tjerë nga vendi 4 deri në 7, Klubi i Skive "Besna Kobila" fitoi titullin e klubit më të suksesshëm në Kampionatin Slloven të Hapur.

"Përveç karakterit konkurrues, ne gjithashtu shfrytëzuam këtë kampionat për të vizituar bukuritë natyrore dhe pamjet e Korushkës dhe për të vizituar vendpushimet e skive Mariborsko Pohorjes dhe Kopes, ku morëm kushtet për stërvitje si klube lokale", deklaruan nga Klubi Ski “Besna Koliba”.

Patinaria më e mirë Mia Dedinac do të garojë në garat e Kampionatit Evropian dhe Kupës së Botës në qytetin spanjoll të Vilablino i cili do të mbahet nga 15 deri më 19 gusht.

Burimi: Bujanovaçke dhe Trupi Koordinues