Arkiva e lajmeve
                   

DR JOVANOVIQ: GRUAJA NGA BUJANOCI POZITIVE NË KORONË, PRITEN REZULTATET PËR 24 PERSONA

13. korrik 2020.

Bujanoc - Një grua e re nga Bujanoci është pozitive për virusin e koronës, kështu që 33 raste të kovid 19 janë regjistruar në komunë deri ditën e shtunë, tha Dr. Lela Jovanoviq, drejtoresha e Qendrës Shëndetësore.

Sidoqoftë, ajo që është edhe më shqetësuese është se rezultatet e testeve PCR janë në pritje të 24 qytetarëve të tjerë nga territori i komunës.

"Unë besoj se ka raporte pozitive mes tyre," tha ajo.

Dr. Jovanoviq shtoi se numri i pacientëve në klinikën Kovid në Qendrën Shëndetësore në Bujanoc po rritet çdo ditë dhe varion nga 70 në 80.

Sipas saj, ka mundësi që ka më shumë të infektuar në Bujanoc sesa numri zyrtar sepse, siç shpjegon ajo, disa qytetarë shkojnë drejtpërdrejt në Vrajë, dhe ka edhe nga ata me simptoma që nuk paraqiten në klinikën Kovid.

Drejtoresha u bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet dhe të mbajnë një distancë fizike sa më shumë që të jetë e mundur.

Burimi: Bujanovaçke dhe Trupi Koordinues