Архива вести
                   

Слободан Драшковић, председник општине Медвеђа

2. август 2012.

Већ четврти мандат заредом, у Медвеђи је за председника општине изабран Слободан Драшковић. Грађани сигурно имају разлога што су му по четврти пут поверили руковођење општином, а о томе због чега се он по четврти пут кандидовао за ту функцију, Слободан Драшковић каже:

„Разлог што сам се поново кандидовао је жеља да помогнем свом крају. Овде сам рођен, овде ми је породица и све што имам налази се на територији ове општине из које не намеравам да одлазим. То што ме народ бира је вероватно због тога што се у Медвеђи доста тога урадило, наравно уз велику подршку Владе Републике Србије, Координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа и одређених министара, који су се залагали за наш крај, као што су то Човић, Љајић и Милан Марковић . Прошле године смо од Координационог тела добили око 39 милиона које смо уложили у развој општине Медвеђа.”

Које сте кораке предузели када сте први пут изабрани за председника?

“Пошто сам видео да пројекти не постоје, најпре смо радили пројекте инфраструктуре и  израдили техничку документацију, како бисмо кренули у њихову реализацију. Урадили смо око 180 километара локалних путева, асфалтирали смо и повезали свако село са центром Медвеђе, односно са магистралним путем М-9, који пролази кроз Медвеђу, према Приштини и према Лесковцу. Урадили смо петнаестак мањих и већих мостова који су од значаја, а неке мостове смо реконструисали. Урађено је доста канализационе мреже, тако да је 90 посто општине Медвеђа под канализацијом, а један део управо завршавамо.Урадили смо систем за пречишћавање отпадних вода уз помоћ норвешке владе 2005. године и тај систем је пуштен у рад. Сада га треба проширити према Сијеринској Бањи, што је веома битно ако се зна да се повећава број становника општине.“

Да ли сте решили остале комуналне проблеме, попут водоснабдевања?

„Када сам ја дошао на место  преседника општине 1999/2000. године, била је велика рестрикција воде. Од 2002. године,када смо решили снабдевање водом у Медвеђи, чак ни у сушним периодима нема рестрикција, већ имамо и вишка воде. Комплетно смо заменили азбестне цеви ,које су канцерогене и које су пуцале. Тако смо смањили потрошњу. Стари бунари су ревитализовани, а урађена су и два нова бунара. Европска унија нам је преко одређених агенција доста помагала.  Конкурисали смо и добијали смо средства. Сада је лакше јер су на нашем подручју почели да раде неки привредни објекти. Део новца у буџет  општине долази и од пореза и зарада. Имамо проблема, јер радници који раде у здравству, полицији и просвети углавном путују из других општина, тако да се порез на њихове зараде плаћа у месту њиховог  боравка.“

Који су привредни објекти отворени последњих година?

„Рудник Леце ради већ три године и запошљава више од 350 радника. Ових дана је стигла нова опрема у вредности пет милиона евра. Недавно смо са словеначким фондом за развој почели да радимо на пројекту Фабрике брикета и палета на подручју општине Медвеђа, док нам они  донирају средства за фабрику. Прошлог петка је отворен конкурс за реконструкцију објекта.  Европска унија даје 90 одсто средстава, а 10 одсто је дала општина. Ових дана ће се кренути у реализацију тог пројекта. Ту ће се запослити око 50 радника. Интензивно радимо на уређењу имовинских односа на земљишту где ће се градити затвор. Одредили смо локацију и почела је експропријација. Ту ће се такође запослити око 200 људи.“

Који вас послови очекују у наредном периоду?

„Обнављамо техничку документацију да заједно са Шабачком млекаром увеземо око 100 приплодних јуница, које ћемо да поделимо пољопривредницима. У Сијеринској Бањи смо изградили један велики базен, а градићемо још два, јер Сијеринска Бања је потенцијал за развој туризма у општини и веома нам је битна. Поред развоја инфраструктуре, водимо рачуна и о нашим грађанима. Запослили смо осам герентодомаћица које обилазе старе и болесне. Издвојили смо и поделили око пет милиона динара из буџета за помоћ социјално угроженим становницима. Помогли смо студентима који нису могли да упишу факултет на буџет, већ су самофинансирајући. Оно што нам је веома битно и што нас чека у наредном периоду је то да се са новом владом договоримо да се пут од Медвеђе до Лесковца и даље према Приштини, М-9, реконструише, јер је у веома лошем стању. Очекујем да се разговори око Косова и Метохије брзо реализују. Ми имамо албанско становништво и требало би да се отвори прелаз – сада имамо само прелаз за људе, али не и за робу. Зашто сада наша роба из Медвеђе не иде према Косову? Они су велики потрошачи, како прехрамбених производа, тако и дрвне масе и свега другог.“

Иначе, власт општине Медвеђа чине СПС, ПУПС и Партија за демократско деловање Албанаца.